Ed Wood

Autor: Ivana Fábiánová | 15.6.2011 o 19:31 | (upravené 30.4.2012 o 13:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  99x

Režisér, ktorý miloval svoju prácu, ale nikdy ju nevedel robiť. Jeho filmy boli hanbou filmového umenia. Ale to bolo dávno. Teraz sú jeho filmy kultom práve preto, že sú také zlé.

 

Tim Burton je ďalší režisér, ktorý tak isto miluje svoju prácu, ale robiť ju vie. Jeho filmy majú svojrázny nádych a nepodobajú sa na nič, čo v tomto období vzniká. Ed Wood a Tim Burton sú nenapodobiteľný. Woodove umenie si Burton všimol dávno. Zaujala ho jeho láska k réžií filmu a mal pocit, že práve to majú spoločné. V jeho filmoch niečo videl. Jeho charakter bol pre neho príťažlivý. Natočil o ňom životopisný film. Woodov život bol tak originálny, že Burtnov film sa stal jedným z najlepších svojho obdobia. Autenticky zachytáva Edovu nešikovnosť, alebo skôr nedbalosť pri stavaní scény. Všetko bolo maximálne prehliadnuteľné. Cintorín vytvorený v štúdiu, s papierovými hrobmi a umelou zemou bol jednoducho tým, čím bol. Keď sa herec nezmestil cez dvere a zatriaslo sa celé štúdium, Wood povedal, že to je jednoducho prirodzené.

Režisér, scenárista, herec, producent v jednom, dostal ponuku, aby natočil film o transsexuáloch. Napísal autobiografický scenár, obsadil sa do hlavnej úlohy a natočil filmy. A bol to brak. To ako získaval sponzorov a financie na svoje filmy je kapitola sama o sebe.

Tim Burton ho vystihol naozaj bravúrne. Film je čiernobiely. Pátos a klišé Eda Wooda sú prítomné v každej scéne. Sveter z angorského zajaca je symbolom filmu a Woodove najmilšie oblečenie.

Hlavnú úlohu skvele zvládol, vtedy ešte mladý, Johnny Depp. Burton presne vie, čo Depp dokáže a tak isto aj v tejto úlohe vynikol. Extrémneho Wooda vystihol najviac ako je možné. Jeho hysterické scény sú v Deppovom prevedení nenapodobiteľné.

Ed Wood je film, počas ktorého budete plakať od smiechu a keď sa skončí, ešte dlho nezatvoríte ústa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?